ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka

Góry Izerskie

Góry Izerskie na wyciągnięcie ręki

Góry Izerskie -  na narty, na rower, na pieszo, na koniu

« strona główna

Atrakcje

Bezpiecznie

Bliżej gór

Na śniegu

Na wózku

Rowerem

Wędrówki

Wieże widokowe

Zdrowie & SPA

 

start  » Atrakcje  » Źródło Cesarza Józefa

Warto wiedzieć

175_421.jpg

2012-03-15

Artystyczna Galeria Izerska

Od niej warto rozpocząć izerską wędrówkę. Ocalona od ruiny, w nowoczesny sposób prezentuje izerską mozaikę kulturową w zabytkowym wnętrzu

 

Aktualizacja: 2011-12-22

Źródło Cesarza Józefa

Niewielkie, malowniczo położone źródełko zostało tak nazwane na pamiątkę wizyty Jego Cesarskiej Mości Józefa II w tym miejscu 23 sierpnia 1779 r.

Zamknięta na głucho altana skrywająca Źródło Cesarza Józefa (fot. Teresa Fierkowicz)

Po nielegalnym przekroczeniu granicy w towarzystwie gen. Browna i czterech huzarów, austriacki cesarz podziwiał stąd Śląsk. Kraj utraciła na rzecz Królestwa Prus jego matka, cesarzowa Maria Teresa, w wyniku trzech wojen śląskich z lat 1740-1763.

Ulicko (niem. Strassberg) jest niedużą wsią. Powstało dopiero w 1669 r. w unięcickich dobrach Gersdorfów. Osiedli tutaj czescy uchodźcy religijni emigrujący na Śląsk i Łużyce. Pierwsze zabudowania wzniesiono w 1672 r.

Później część mieszkańców zakładała Pobiedną - centrum osadnictwa czeskich protestantów.
W XIX w. Ulicko zmieniło właściciela - należało do hr. Victora Amadeusa Rothenberga.

Stara pocztówka ze Strassberg - pocz. XX w.

Dzisiaj Ulicko jest częścią miejskiej gminy Świeradów-Zdrój i poprzez luźną zabudowę łączy się z Czerniawą-Zdrój i sąsiednią Pobiedną.

Prze osiedle prowadzi droga wojewódzka 361 do Republiki Czeskiej w kierunku Novégo Města pod Smrkem i dalej do Frýdlantu.

Niestety dziś Źródło Cesarza Józefa jest niedostępne. Wstępu do drewniane altany otaczającej historyczne źródełko zabrania tablica i zamknięta brama.
Tylko tablica Na otaczającym zdrój parkanie zamontowano trójęzyczną tablicę informacyjną, świadczącą o długiej historii zdroju. Wykonana została w ramach polsko-niemieckiego projektu "Śladami Habsburgów w naszym regionie", w którym uczestniczyła młodzież z Gimnazjum nr 1 im. Ratowników Górskich w Świeradowie-Zdroju, Mittelschule w Seifhennersdorf i Základní školy w Rumburku.

Przed wojną znajdowała się tutaj pijalnia wody mineralnej tryskającej ze źródła (fot. Teresa Fierkowicz)

Do ciekawostek należy fakt, że źródło i okalający je teren należy do Polskich Kolei Państwowych!

Arkadiusz Lipin

Sam zobacz

2011-01-10

Izerska Łąka (Große Iserwiese) »

10_40.jpg

Prehistoryczna równina, wyniesiona przez ruchy tektoniczne na wys. 840-880 m n.p.m., utworzyła rozległą i urokliwą śródgórską łąkę. Tak powstał jeden z najpiękniejszych i najciekawszych zakątków Gór Izerskich

 

realizacja: www.lipin.art.plLipin

 « start | ↑ góra | « cofnij

www.izerska.pl