ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka

Góry Izerskie

Góry Izerskie na wyciągnięcie ręki

Góry Izerskie -  na narty, na rower, na pieszo, na koniu

« strona główna

Atrakcje

Bezpiecznie

Bliżej gór

Na śniegu

Na wózku

Rowerem

Wędrówki

Wieże widokowe

Zdrowie & SPA

 

start  » Rowerem  » Trasy rowerowe w okolicy Szklarskiej Poręby

Warto wiedzieć

175_421.jpg

2012-03-15

Artystyczna Galeria Izerska

Od niej warto rozpocząć izerską wędrówkę. Ocalona od ruiny, w nowoczesny sposób prezentuje izerską mozaikę kulturową w zabytkowym wnętrzu

 

Aktualizacja: 2008-04-15

Trasy rowerowe w okolicy Szklarskiej Poręby

Z inicjatywy organizacji pozarządowych i władz lokalnych w 2001r. w obrębie Szklarskiej Poręby wytyczono pierwszych 12 tras rowerowych o łącznej długości 278,3 km. Systematyczna rozbudowa tego systemu tych szlaków zaowocowała siecią ok. 500km tras i ich długość ciągle się powiększa. Trasy oferują zróżnicowany poziom trudności - od rekreacyjnych, aż po wyczynowe. Przez Szklarską Porębę przebiega Euroregionalny długodystansowy szlak rowerowy "Liczyrzepa" ER-2 z Zittau do Mieroszowa, z którego można podziwiać całe Sudety

Tradycyjnie oficjalne otwarcie sezonu rowerowego w Szklarskiej Porębie ma miejsce w majowy weekend 1-3 maja. W sierpniu organizowany jest Festiwal Rowerowy Bice Action, w którym uczestniczą rowerzyści startujący w Pucharze Polski w Zjeździe i Downhillu oraz w maratonie rowerowym. We wrześniu przez Szklarską Porębę przejeżdżają uczestnicy wyścigu Tour de Pologne.

Trasa nr 1 - Mała Szklarska Pętla


Długość trasy - 13 km.
Rozpoczyna się w centrum miasta i prowadzi ulicami obok stadionu do kościoła p.w. Bożego Ciała. Szlak ten daje nam możliwość wstępnego poznania okolicy, zwiedzając po drodze Muzeum w Szklarskiej Porębie, dom malarza czeskiego - Wlastimila Hofmana, Chybotek. Wracamy ulicą Górną, na Białą Dolinę do centrum miasta.

Trasa nr 2 - Trasa Kongeneracji


Długość trasy - 50 km.
Jadąc podziwiamy polską część Gór Izerskich i czeskie Karkonosze. Trudności trasy (ostre podjazdy, szturowa nawierzchnia) rekompensują wspaniałe widoki. Szlak łączy się z czeską trasą rowerową nr 2.
Trasa zaczyna się w centrum Szklarskiej Poręby, skąd jedziemy w kierunku ośrodka wczasowego "Południowy Stok", gdzie możemy skorzystać ze wspaniałych właściwości źródlanej wody (źródełko Zdrowia i Miłości). Stąd kierujemy się w stronę Gór Izerskich, przejeżdżając obok najwyżej położonej w Europie kopalni kwarcu "Stanisław" (obecnie nieczynna), do drogi prowadzącej do Jakuszyc. Granicę państwa przekraczamy na przejściu drogowym w Jakuszycach. Po czeskiej stronie zwiedzamy okolice Harrachova (centrum miasta i Wodospad Mumlavy, słynna mamucia skocznia). Następnie udajemy się w drogę powrotną do Polski.

Trasa nr 3 - Trasa Radiowej Trójki


Długość trasy - 20 km.
Trasa prowadzi wokół Szklarskiej Poręby. Przed podróżą lepiej jest sprawdzić stan techniczny roweru i potrenować na szlakach łatwiejszych, ponieważ jest to trasa trudna.
Trasa zaczyna się na Skwerze Radiowej Trójki, następnie jedziemy przez centrum, obok Starej Chaty Walońskiej, a dalej Wodospadu Szklarki, aż do Zakrętu Śmierci. Stąd kierujemy się na Białą Dolinę, a następnie do Rozdroża pod Kamieńczykiem. Dojeżdżamy do dolnej stacji wyciągu na Szrenicę, skąd udajemy się spowrotem na Skwer Radiowej Trójki.

Trasa nr 4 - Łącznik Trzech Dzielnic


Długość trasy - 9 km.
Jedna z łatwiejszych tras. Zaczyna się w centrum Szklarskiej Poręby Górnej (przy IT). Zjeżdżamy do Szklarskiej Poręby Dolnej obok kościoła p.w. Bożego Ciała, następnie obok CRR KRUS, ulicą Waryńskiego. Wracamy ulicą Armii Krajowej.

Trasa nr 5 - Zdrowa Trasa Vitaralu


Długość trasy - 19 km.
Dość łatwa trasa, co umożliwia podziwianie pięknych widoków. Zaczyna się w centrum Szklarskiej Poręby, skąd udajemy się do parkingu Kamieńczyka, a następnie leśnymi drogami do Drogi pod Reglami. Spowrotem jedziemy ulicą Kasprowicza.

Trasa nr 6 - Pętla "Trzy Jawory"


Długość trasy - 8 km.
Dość łatwa trasa. Zaczyna się na krzyżówce przy Łagodnej w pobliżu Michałowic. Przejeżdżamy obok kamieniołomu granitu, dojeżdżając do węzła szlaków w Michałowicach i wracamy przez Rozdroże przy Trzech Jaworach. Jest to dodatkowa pętla do tras nr 5 i 7.

Trasa nr 7 - Pętla dwóch rzek


Długość trasy - 30 km.
Trasa dość trudna. Początek w centrum Szklarskiej Poręby (przy IT). Prowadzi przez Zakręt Śmierci i Rozdroże Izerskie do Górzyńca. Wracamy przez Piechowice Drogą pod Reglami.

Trasa nr 8 - U podnóża Wysokiego Grzbietu - Samolot


Długość trasy - 35 km.
Trasa prowadzi leśnymi ścieżkami Gór Izerskich. Szlak jest naprawdę godny polecenia ze względu na piękne widoki. Początek w centrum Szklarskiej Poręby (przy IT). Z centrum kierujemy się na drogę prowadzącą obok kopalni "Stanisław", dojeżdżamy do Orla i jedziemy na Przełęcz Szklarską. Do Szklarskiej Poręby wracamy drogą wzdłuż nieczynnego torowiska.

Trasa nr 9 - Trasa Towarzystwa Izerskiego


Długość trasy - 18,5 km.
Dość łatwa trasa. Prowadzi drogami Gór Izerskich, skąd będziemy podziwiać malownicze widoki. Zaczyna i kończy się na Orlu, przebiegając przez Szklarską Porębę - Jakuszyce.

Trasa nr 10 IZERSKA PĘTLA - Numeryczna trasa rowerowa "10" Trasa Interferii


Długość trasy - 48 km.
Trasa całodniowa, ciekawa, łącząca dwie górskie miejscowości - Szklarską Porębę i Świeradów Zdrój. Ze względu na długość trasa średnio trudna z 17 kilometrowym odcinkiem drogi asfaltowej.
1. Szklarska Poręba - DW "Górnicza Strzecha"
2. Huta
3.Jakuszyce
4. Przełęcz Szklarska
5. Orle
6. Izerska Łąka
7. Wielka Izera
8. Polana Izerska
9. Świeradów Zdrój
10. Rozdroże Izerskie
11. Zakręt Śmierci
12. Szklarska Poręba

Trasa nr 11 - Trasa Gazety Wyborczej


Długość trasy - 14 km.
Dość łatwa trasa. Zaczyna się i kończy w centrum Szklarskiej Poręby (przy IT). Prowadzi przez Białą Dolinę w kierunku Jakuszyc. Powrót może być utrudniony, ponieważ wracamy ruchliwą szosą E-65.

Trasa nr 12 - Trasa Artystyczna


Długość trasy - 12 km.
Jadąc tą trasą zapoznamy się z życiem artystycznym Szklarskiej Poręby.
Początek w centrum Szklarskiej Poręby (przy IT). Jedziemy do Esplanady, gdzie będziemy podziwiać dzieła państwa Beaty i Janusza Koneckich (Galeria "Kokon"), następnie zatrzymamy się przy cmentarzu, na którym jest grób Wlastimila Hofmana. Potem obejrzymy Muzeum w Szklarskiej Porębie (oddział Muzeum Okręgowego).

Opracowanie Arkadiusz Lipin

Tagi:  ·rower ·trasy rowerowe ·turystyka rowerowa

Zobacz także

Poznaj Góry Izerskie na rowerze!

drukuj

Sam zobacz

2011-01-10

Izerska Łąka (Große Iserwiese) »

10_40.jpg

Prehistoryczna równina, wyniesiona przez ruchy tektoniczne na wys. 840-880 m n.p.m., utworzyła rozległą i urokliwą śródgórską łąkę. Tak powstał jeden z najpiękniejszych i najciekawszych zakątków Gór Izerskich

 

realizacja: www.lipin.art.plLipin

 « start | ↑ góra | « cofnij

www.izerska.pl