ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka

Góry Izerskie

Góry Izerskie na wyciągnięcie ręki

Góry Izerskie -  na narty, na rower, na pieszo, na koniu

« strona główna

Atrakcje

Bezpiecznie

Bliżej gór

Na śniegu

Na wózku

Rowerem

Wędrówki

Wieże widokowe

Zdrowie & SPA

 

start  » Atrakcje  » Świeradów Zdrój - perełka nad Kwisą

Warto wiedzieć

175_421.jpg

2012-03-15

Artystyczna Galeria Izerska

Od niej warto rozpocząć izerską wędrówkę. Ocalona od ruiny, w nowoczesny sposób prezentuje izerską mozaikę kulturową w zabytkowym wnętrzu

 

Aktualizacja: 2010-04-07

Świeradów Zdrój - perełka nad Kwisą

Wśród wielu sudeckich uzdrowisk jedno znane jest nie tylko ze zdrojowej wody, leczniczej borowiny i czystego powietrza, ale od niedawna także z bardzo nowoczesnej trasy zjazdowej dla narciarzy na Stogu Izerskim

Świeradów Zdrój malowniczo położony w Dolinie Kwisy, u stóp Stogu Izerskiego i Gajowej, to urocze miejsce do wypoczynku i rekreacji

Gdzie Flins został ukryty...

Jak podają legendy Świeradów Zdrój, niegdyś Bad Flinsberg (w wolnym tłumaczeniu "Góra Flinsa Zdrój"), założony został przez pogańskich uciekinierów z plemienia Bieżuńczan. W X w. ich siedzibę grodową, Bieśnicę (dziś dzielnica Goerlitz), zajęli chrześcijańscy Niemcy, więc przepędzili zwolenników starego kultu. Słowianie uciekli w najbliższe góry. Schronili się przed chrystianizacją i uratowali przed zagładą swego idola. Flins lub Wliniec, Lwiniec (wieloma imionami się go określa) - złoty posąg starca dzierżący w dłoni potężny kij, a na plecach niosący lwa, był łasym kąskiem dla zdobywców. Dlatego też ostatni wyznawcy ukryli bożka w dzikich i odludnych górach, nazwanych niemal 100 lat później - Izerskimi. Podania mówią o kilku lokalizacjach depozytu - najczęściej jednak wspominają o skałach na Białym Kamieniu (na polskich mapach - Izerskie Garby) zwanych przez wieki Weise Flins (Biały Flins).

Dolne Źródło (Niederbrunnen) - nieistniejąca pijalnia wód przy Starym Domu Zdrojowym nad Kwisą

Pierwsze informacje o osadzie nad Górną Kwisą - wczesnym Flinsberg, pochodzą z XVI-wiecznych zapisków śląskiego medyka Leonarda Thurneyssena. Oprócz wzmianki o znajdującej się w tej dzikiej okolicy karczmie "Fegenbeutel" (dosł. "Czyścisakwa"), podaje informacje o leczniczych właściwościach lokalnych wód. Szczególnie dobroczynna dla zdrowia miała być woda czerpana ze źródła położonego w górnej części osady.
Zapiski Thurneyssena potwierdził wkrótce Kasper Schweckenfeld: Zdrojem piwnym nazywa się od koloru i ostrego albo kwaśnego smaku źródło bijące w miejscu bagnistym w obrębie o milę drogi od Mirska nad Kwisą (...). Gasi pragnienie, poprawia apetyt, pędzi mocz, usuwa piasek i kamienie, płucze kiszki oraz łagodzi rozgorączkowaną wątrobę. Stąd też wywodzi się nazwa źródła, zwanego "Piwnym" ("Bierbrunn").

Łyk historii uzdrowiska

Stary Dom Zdrojowy - Łazienki Ludwika (Ludwigsbad) powstały w 1878r. i posiadały 8 wanien do kąpieli borowinowych, mineralnych, wodnych oraz w wywarze świerkowym

Miejscowość jako uzdrowisko zasłynęła dopiero w XVIII wieku, kiedy to na zlecenie właścicieli rozległej okolicy - Schaffgotschów, komisja medyków i naukowców po gruntownym przebadaniu zdrojów potwierdziła ich zbawienne właściwości. W wyniku pracy uczonych, tzw. Dolne Źródło uznano za pitne, a dwa górne - za kąpielowe. Renoma leczniczej osady zataczała coraz szersze kręgi - pierwszy kuracjusz przybył tu w roku 1755 i... zastał całkowity brak zaplecza. Zamieszkał w Karczmie Sądowej. Jednak już w 1770 r. działał w osadzie niewielki dom zdrojowy, do którego kuracjuszy ściągały coraz częstsze relacje śląskich i niemieckich podróżników.

Statystyki świeradowskiego inspektora kąpielowego (nader ważnej osoby w uzdrowisku) obrazują wzrost zainteresowania miejscowością: rok 1783 - 78 gości, lata następne - około 160, rok 1830 - 474 kuracjuszy. W kolejnych latach przybywają do wód fale kuracjuszy, które osiągają rekordową liczbę 9961 osób!, odnotowaną skrupulatnie w 1903 roku.

Kurstrasse - ulica Zdrojowa w pierwszej poł. XX w.

Kto zaglądał do izerskiego uzdrowiska u początków jego powstania? Przeważnie arystokracja - o czym świadczą wpisy w uzdrowiskowej księdze gości. Jednak nie brak tu także nazwisk słynnych artystów. Wypoczywali tu również Polacy, np. Wojciech Bogusławski i Józef Elsner. Swoje ślady zostawił także dramaturg-noblista Gerhart Hauptmann. Mieszkając opodal w Szklarskiej Porębie wędrował po Górach Izerskich i bywał także w Bad Flinsberg.

Z racji międzynarodowego środowiska, które się tu spotykało, nie sposób było uciec od równie międzynarodowych animozji - oczywiście przeważnie na linii Polacy-Niemcy. Ich wyrazem był choćby zapis w zdrojowej księdze gości pochodzący z 1794 roku. Pod peanami niemieckich kuracjuszy wychwalającymi zalety Bad Flinsberg pewien polski kuracjusz dodał swoje "trzy grosze":
Za tych preludyj kupę
Całujże wszystkich Polaków w ...

Dzięki położeniu "na końcu świata" miejscowość unikała zniszczeń w trakcie XIX i XX-wiecznych wojen. Nawet działania drugiej wojny światowej nie zaburzyły zbyt mocno spokojnego rytmu życia w uzdrowisku. Zmiany przyniósł dopiero okres powojenny - najboleśniej dotknęły one oczywiście miejscową ludność, która musiała się stąd wynieść za Nysę. W 1946 roku nadano miejscowości nową, polską nazwę: Wieniec Zdrój, lecz w 1947 zmieniono ją na Świeradów Zdrój. Pierwsza nazwa, wywodziła się podobno od wieńca szczytów otaczających miasteczko. Druga - od świętego Świerada. Niestety nie znamy związku izerskiej osady zdrojowej z jego osobą. Szkoda, że okryta raczej złą sławą Komisja Urzędowych Nazw Miejscowych, nie wydobyła z "Bad Flinsberg" dawnego słowiańskiego brzmienia Wliniec Zdrój bądź Lwiniec Zdrój. Może powodem było bliskie położenie Lwówka Śląskiego?

Magnolia - piękny przykład pensjonatowej zabudowy z przełomu wieków XIX i XX.

Arystokratycznie i ludowo

Dziś, ze względu na położenie, historię i dziedzictwo, Świeradów Zdrój jest małą sudecką perełką. Wydawało się, że miasteczko, w przełomowych latach 80 i 90 XX w. nieco zapomniany i zostawiony sam sobie przez wyższe władze, skazany jest na upadek. Wiele obiektów niszczało i wszędzie wyzierała stagnacja. Jednak XXI wiek okazał się pomyślny dla miejscowości. Wiele nowych inwestycji w infrastrukturę uzdrowiskową, a w ostatnich latach także nowe obiekty narciarskie, ożywiły uzdrowisko.
Odnowione urocze uliczki z pięknymi zabytkowymi willami, emanują spokojem. Większość z pensjonatów powstała w końcu XIX i początkach XX wieku. Ich styl odwołuje się do regionalnych nurtów ludowych oraz do górskiej eklektyki, typowej dla większości niemieckich uzdrowisk sprzed wieku.
Jednym z najpiękniejszych przykładów takiej architektury są XIX-wieczne Łazienki Leopolda (dziś Centrum Rehabilitacji "Goplana") oraz XX-wieczna Rezydencja "Marzenie". Niepowtarzalny urok tej ostatniej podkreślany jest przez delikatne zdobienia drewnianego dachu, bogato rzeźbione wsporniki okapów i drewniane słupy ganków. Z przepychem arystokratycznych wnętrz kontrastują niezwykle ciekawe chaty sudeckie.

Tradycyjna architektura oparta na drewnianych zdobieniach oraz charakterystycznych mozaikach z łupka jest nie lada kąskiem dla miłośników ludowych zabytków. Aby przyjrzeć się im z bliska należy pójść na spacer obrzeżami Świeradowa - ulicami Lwówecką, Długą, Myśliwską i Główną.

Dom Zdrojowy (Kurhaus) w 1916r.

Nie tylko Dom Zdrojowy

Wizytówką miasta jest budynek nieporównywalny z żadnym innym na Śląsku - majestatyczny Dom Zdrojowy. Wzniesiony na miejscu strawionego pożarem "Domu Źródlanego", otworzył swe podwoje w 1899 roku, zachwycając kuracjuszy z całej Europy. Ozdobiony obrazami Kaysera-Eichberga oraz rzeźbami niemniej utalentowanych mistrzów wciąż oferuje wyjątkową atmosferę. Otaczający budynek ogród zachęca do porannych spacerów lub wysiadywania na ławeczkach w wolne od zabiegów popołudnia.
Najbardziej jednak Dom Zdrojowy słynie w Polsce z długiej na 80 metrów modrzewiowej Hali Spacerowej. To przykład prawdziwego mistrzostwa snycerskiego. Można w niej odpocząć popijając leczniczą wodę ze zdroju radonowo-żelazistego, bądź obejrzeć spektakle wystawiane przez Teatr Zdrojowy, goszczący artystów z różnych zakątków kraju. Czasem także lokalnych, choć podróżujących po całym świecie - jak radosny, wariacki i kolorowy teatr Klinika Lalek.

Modrzewiowa Hala Spacerowa - wyjątkowy obiekt na Śląsku

Podczas spacerów świeradowskimi uliczkami warto zwrócić uwagę również na skromniejsze zabytki, np. pochodzący z 1899 roku kościół pod wezwaniem św. Józefa. Nierzadko prawdziwe "smaczki" znajdziemy tuż pod nogami. Pomnik Żaby, upamiętniający dokonane w 1874 roku odkrycie radoczynności świeradowskich wód stoi wśród alejek Parku Zdrojowego. Co z radoczynną wodą ma żaba? Wiele! Właśnie zaobserwowany brak procesu rozkładu żabich zwłok w płynących tu strumyczkach skłonił naukowców do zbadania jej właściwości.
Warto także pofatygować się nieco pod górkę - zobaczymy wówczas m.in. dwa źródła: Źródło Józefa oraz Źródło Adama. Oba wiążą się z historycznymi postaciami, które zapisały się w historii Świeradowa. Waldemar Adam to świeradowski lekarz i propagator leczenia za pomocą miejscowych wód. Zaś cesarz Józef II u źródła swego imienia po raz ostatni spoglądał na Śląsk - utracony przez jego matkę, Marię Teresę.

Otaczający Dom Zdrojowy park jest doskonałym miejscem na spacery i wypoczynek

Świeradów posiada bogatą ofertę turystyczną. Baza noclegowa to kilka tysięcy miejsc. Tzw. zaplecze gastronomiczne i usługowe jest wystarczająco rozwinięte, by miasto mogło konkurować ze Szklarską Porębą czy czeskimi kurortami.
Uzdrowisko to także od niedawna liczący się na mapie polskich Sudetów ośrodek narciarski. Trasa zjazdowa i kolej gondolowa na Stogu Izerskim przyciągają w sezonie zimowym tysiące narciarzy.

Warto, więc Świeradów odwiedzić, a kiedy już tu przyjedziecie - na pewno miejscowość Wam się spodoba i nie raz zapewne jeszcze tu powrócicie...

Antonina Małowiecka

Tagi:  ·Świeradów-Zdrój ·wyciągi narciarskie ·zabytki

Zobacz także

Czerniawa-Zdrój (Bad Schwarzbach)
Stóg Izerski

Odwiedź strony

www.swieradowzdroj.pl
www.stogizerski.pl
www.kolejgondolowa.pl

drukuj

Sam zobacz

2011-01-10

Izerska Łąka (Große Iserwiese) »

10_40.jpg

Prehistoryczna równina, wyniesiona przez ruchy tektoniczne na wys. 840-880 m n.p.m., utworzyła rozległą i urokliwą śródgórską łąkę. Tak powstał jeden z najpiękniejszych i najciekawszych zakątków Gór Izerskich

 

realizacja: www.lipin.art.plLipin

 « start | ↑ góra | « cofnij

www.izerska.pl