ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka

Góry Izerskie

Góry Izerskie na wyciągnięcie ręki

Góry Izerskie -  na narty, na rower, na pieszo, na koniu

« strona główna

Atrakcje

Bezpiecznie

Bliżej gór

Na śniegu

Na wózku

Rowerem

Wędrówki

Wieże widokowe

Zdrowie & SPA

 

start  » Atrakcje  » Smrk

Warto wiedzieć

175_421.jpg

2012-03-15

Artystyczna Galeria Izerska

Od niej warto rozpocząć izerską wędrówkę. Ocalona od ruiny, w nowoczesny sposób prezentuje izerską mozaikę kulturową w zabytkowym wnętrzu

 

Aktualizacja: 2007-11-08

Smrk

Wznosząca się na 1124 m n.p.m. góra należy do jednych z najważniejszych i najbardziej urokliwych w całych Górach Izerskich. Nazywany przez czeskich gospodarzy Królem Gór Izerskich - Smrk jest obok Jizery najważniejszym celem wycieczek czeskich, a coraz częściej również polskich turystów

Widok na Króla Gór z drogi do Nowego Miasta pod Smrkiem

Swą nazwę zawdzięcza rosnącemu na jego szczycie przez kilkaset lat wysokiemu świerkowi, który niestety nie dotrwał do naszych czasów - pod naporem burzy padł
Wierzchołek od dawien dawna stanowił punkt graniczny między Śląskiem, Łużycami i Czechami. Jeszcze w początkach XXw. można było zobaczyć obalony słup graniczny między Saksonią, Prusami a Austro-Węgrami do których to państw należały wówczas te ziemie.
Dziś górę również dzieli granica polsko-czeska lecz łączy turystyczne przejście graniczne.

Nowa wieża widokowa otwarta 20. września 2003

Na szczycie w 1892 r. powstała, 20 metrowa drewniana wieża widokowa. Wkrótce obok wieży, powstało schronisko, którym sumiennie zarządzał przez 30 lat sam budowniczy - Franz Fritsch. Wieża wyposażona w piorunochron i regularnie restaurowana dożyła sędziwego wieku 50 lat, czym nie miała sobie równej w całych Czechach. W 1992 r., w 100-letnią rocznicę powstania wieży, zostało powołane do życia Towarzystwo Odnowy Wieży Widokowej na Smrku, którego celem było wybudowanie nowej wieży. Dokonano tego 18 września 2003 r., a uroczyste otwarcie odbyło się 20 września. Dziś, nowoczesna stalowa konstrukcja 20. metrowej wysokości (tak jak jej poprzedniczka) służy turystom licznie odwiedzającym szczyt góry. Roztacza sie z niej 360-stopniowa panorama na całe Zachodnie Sudety począwszy od Gór Łużyckich, Masyw Jesztedu, Góry Żytawskie aż po Izery, Karkonosze i Pogórze Izerskie.

Piękną panoramę roztaczającą się z wierzchołka można podziwiać dzięki wieży widokowej

W turystycznym schronie w podstawie wieży - jak przed 100 laty - wykładana jest księga pamiątkowa, a z umieszczonych na ścianach gablot dowiemy się wszystkiego o bogatej historii góry, schroniska i obu wież.

Kamień pamiątkowy poświęcony T.Körnerowi

W pobliżu wieży tuż przy szlaku znajduje się obelisk poświęcony niemieckiemu poecie i baśniopisarzowi Theodorowi Körnerowi, który zawitał na Smrk 16 sierpnia 1809 roku.

Na Smrk wiedzie wiele dróg. Po czeskiej stronie: od południa Niebieską Drabiną (Nebeský žebřik), z zachodu Wieżową Ścieżką (Věžní stezka), od północy ścieżką wzdłuż granicy z Polską, a od wschodu przez przejście graniczne z Polską ze Stogu Izerskiego.

Widok na Smrk z Polednych Kameni

Szlak północny (niebieskie znaki) prowadzi aż z Nového Města pod Smrkem (Nowego Miasta pod Smrkiem), byłego górniczego miasteczka założonego w 1584 r. Droga prowadzi wokoło Měděnce i Rapickéj hory (Rapickiej Góry), gdzie gdzie wydobywano rudę cyny - kasyteryt. "Cynowa gorączka" trwała tylko 50 lat i od połowy XVII stulecia wydobycie ustało. Niektóre ze sztolni zachowały sie do dziś, jak na przykład "Beránek Boží" ("Baranek Boży"). Znajduje się na lewym brzegu Hraničního potoka (Granicznego Potoku) na wschodnim zboczu Rapickéj hory (Rapickiej Góry). Krata chroni śpiące nietoperze przed ludźmi i ludzi przed zawaleniem stropu sztolni.

Górskie turystyczne przejście graniczne Stóg Izerski - Smrk


Od roku 1997 na Smrku działało turystyczne przejście graniczne udostępnione dla pieszych, rowerzystów i narciarzy. Dziś po zniesieniu granic wenętrznych UE nie ma znaczenia.

Arkadiusz Lipin

Sam zobacz

2011-01-10

Izerska Łąka (Große Iserwiese) »

10_40.jpg

Prehistoryczna równina, wyniesiona przez ruchy tektoniczne na wys. 840-880 m n.p.m., utworzyła rozległą i urokliwą śródgórską łąkę. Tak powstał jeden z najpiękniejszych i najciekawszych zakątków Gór Izerskich

 

realizacja: www.lipin.art.plLipin

 « start | ↑ góra | « cofnij

www.izerska.pl