ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka

Góry Izerskie

Góry Izerskie na wyciągnięcie ręki

Góry Izerskie -  na narty, na rower, na pieszo, na koniu

« strona główna

Atrakcje

Bezpiecznie

Bliżej gór

Na śniegu

Na wózku

Rowerem

Wędrówki

Wieże widokowe

Zdrowie & SPA

 

start  » Wieże widokowe  » Proseč/Presečský Hřeben, Der Proschwitzer Kamm (586 m n.p.m.)

Warto wiedzieć

175_421.jpg

2012-03-15

Artystyczna Galeria Izerska

Od niej warto rozpocząć izerską wędrówkę. Ocalona od ruiny, w nowoczesny sposób prezentuje izerską mozaikę kulturową w zabytkowym wnętrzu

 

Aktualizacja: 2007-11-13

Proseč/Presečský Hřeben, Der Proschwitzer Kamm (586 m n.p.m.)

Pierwsza wieża widokowa na Presečským Hřebeniu, łączącym Liberec z Jabloncem, została wybudowana dzięki współpracy DGJI i właściciela ziemi, Karla Hübnera z Preseč (Proschwitz).

Pierwsza drewniana wieża widokowa na Proszwickim Grzebieniu (1892-1901)


Wieża przekazana do użytku 25 września 1892 r. nie ostała się jednak zbyt długo. Kilkakrotnie przywracana do formy została latem 1901r. do reszty zniszczona przez silny wiatr. Liberecki Związek Górski nie wykazywał chęci budowy nowej wieży, dlatego tez sprawy w swoje ręce wziął Związek Górski z Jablonca. O projekt poproszono architekta Hemmricha, który zaproponował 12-metrową budowlę w formie zakrytej wieży strażniczej.

Druga wieża widokowa na Proszwickim Grzebieniu (1908-1921)


Festyn 31.maja 1908r. z okazji otwarcia wieży przekroczył najśmielsze oczekiwania organizatorów: Krążą pogłoski, iż ówczesny skarbnik związku z wielkim trudem taszczył do biura wypchaną srebrnymi monetami torbę. Wieża służyła turystom 13 lat, póki - jak i jej poprzedniczka - nie została zniszczona przez silny orkan.

Kamienna wieża widokowa przy schronisku na Proszwickim Grzebieniu z 1932r.


Kolejną wieżę wybudował znowu Związek Liberecki we współpracy z architektem Hemmrichem. Została ona postawiona obok schroniska na Presečským Hřebeniu, które wybudował w 1928r. z prywatnych środków Konrad Hübner. Nowa, masywna, 28-metrowa wieża została uroczyście otwarta w sierpniu 1932r., dokładnie 11 lat po zniszczeniu starej. Była to ostatnia budowla tego typu wybudowana w Górach Izerskich. Tak jak schronisko, które dzięki zasługom nowego właściciela przeszło wiele pozytywnych zmian, tak i wieża służy turystom do dzisiaj.

Opracowała Agnieszka Pohling

Tagi:  ·punkt widokowy ·widok ·wieża widokowa

drukuj

Sam zobacz

2011-01-10

Izerska Łąka (Große Iserwiese) »

10_40.jpg

Prehistoryczna równina, wyniesiona przez ruchy tektoniczne na wys. 840-880 m n.p.m., utworzyła rozległą i urokliwą śródgórską łąkę. Tak powstał jeden z najpiękniejszych i najciekawszych zakątków Gór Izerskich

 

realizacja: www.lipin.art.plLipin

 « start | ↑ góra | « cofnij

www.izerska.pl