ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka

Góry Izerskie

Góry Izerskie na wyciągnięcie ręki

Góry Izerskie -  na narty, na rower, na pieszo, na koniu

« strona główna

Atrakcje

Bezpiecznie

Bliżej gór

Na śniegu

Na wózku

Rowerem

Wędrówki

Wieże widokowe

Zdrowie & SPA

 

start  » Atrakcje  » Kocierz (929m n.p.m.)

Warto wiedzieć

175_421.jpg

2012-03-15

Artystyczna Galeria Izerska

Od niej warto rozpocząć izerską wędrówkę. Ocalona od ruiny, w nowoczesny sposób prezentuje izerską mozaikę kulturową w zabytkowym wnętrzu

 

Aktualizacja: 2007-11-09

Kocierz (929m n.p.m.)

To wierzchołek na pn.-zach. krańcu Głównego Grzbietu Karkonoszy wznoszący się nad Jakuszycami i Przełęczą Szklarską, lecz jego historia wiąże się z historią pobliskiego skrawka Gór Izerskich

Kocierz - widok z Jakuszyc


Owe skałki z dawna zwane Kocimi Kamieniami były przed 1945r. pomnikiem przyrody.
Do 1958r. przez Kocierz przechodziła stara granica śląsko-czeska, więc również niemiecko-czeska, a następnie polsko-czeska.
W skale wykuty jest znak graniczny z literami ČS i D przekute następnie w P (praktyka powszechna na niemal całej długości dawnej granicy niemiecko-czeskiej).
W marcu 1958r. dokonano istotnej zmiany w przebiegu granicy - niestety nie wiadomo z czyjej inspiracji ale należy mniemać, że to Czesi byli stroną aktywną. Czechom przypadły Tkacze (Mytiný) ze stacją kolejową na tzw. Kolei Izerskiej i osadę Zieliniec, a Polsce przypadł Kocież wraz z południowymi zboczami.
O jego zmiennych kolejach losu świadczą nazwy: Katzenstein, Kacirske kamene, Kočiči kamene, Kocie Kamienie, Kocie Skały, Kocie Łby.
Do roku 1958 pociągi Kolei Izerskiej z Jeleniej Góry kończyły bieg na stacji w Tkaczach, za którymi na moście na Izerze przebiegała granica z Czechosłowacją. Po zmianie granicy stacja kolejowa w Tkaczach, tunel oraz druga połowa wiaduktu stała się własnością ČSRS, a ruch pociągów skrócono do stacji Szklarska Poręba Górna.

U zach. podnóża Kocierza w Jakuszycach stało schronisko Katzensteinbaude z 14miejscami noclegowymi.

Warto w tym miejscu wspomnieć o kształtowaniu granicy polsko-czechosłowackiej w szerszym kontekście. W czerwcu 1945r., a więc tuż po kapitulacji Niemiec i zakończeniu działań wojennych Czechy zgłosiły pretensje terytorialne do wielu fragmentów Śląska i Sudetów - powróciły echem niezałatwione sprawy z roku 1920. W Sudetach Środkowych żądali przyłączenia do Czechosłowacji Ziemi Kłodzkiej (powiaty kłodzki i bystrzycki).
Czeskie wojska wkroczyły poprzez Kudowę Zdrój do Kotliny Kłodzkiej, a do Międzylesia wysłany został pociąg pancerny. Jeszcze groźniejsza sytuacja miała miejsce w okolicach Raciborza, Spiża i Orawy - w tamtych okolicach doszło nawet do jednodniowej wymiany ognia. We wszystkich regionach do których rościli pretensje Czesi mieszkała pewna liczba ludności czeskiej i morawskiej (w Kudowie tzw. Czeski Zakątek).
Podczas rokowań praskich 16-25 lutego 1946r. Polska gotowa była ustąpić w zamian za uzyskanie od Czechosłowacji koncesji terytorialnych na Śląsku Cieszyńskim, jednak przy nieugiętej postawie Czechów - rozmowy zakończyły się fiaskiem i ostatecznie nie udało się uzgodnić żadnej wymiany.
Wobec nacisków Moskwy doszło do wycofania czeskich wojsk za linię rzeki Opawy. W maju 1946r. strona czeska poszerzyła swoje żądania o port rzeczny w Koźlu, Głuchołazy oraz tereny wałbrzyskiego i jeleniogórskiego (Kotlina Jeleniogórska).
Te żądania oczywiście były dla strony Polskiej nie do przyjęcia. Pat trwał do 10 marca 1947r., kiedy to, znów pod naciskiem ZSRR, zawarto układ o przyjaźni. Granice oparto na ustaleniach z 1920, 1934, oraz 1945r., czyli w skrócie Polska zachowała całą Ziemię Kłodzką, a Czechosłowacja Zaolzie.
Czesi pozostali w granicach Polski mogli starać się o przesiedlenie w misji repatriacyjnej, mimo iż podczas konferencji poczdamskiej Wielka Trójka ustaliła tylko repatriację Niemców. Polacy pozostali w granicach Czech na Zaolziu (75-100tys., wg danych czeskich 65tys.) w późniejszych latach częściowo emigrowali wobec szykan ze strony czeskiej.
Granica pomiędzy PRL a ČSRS została ostatecznie zatwierdzona 10 października 1958 roku.

Przy okazji też warto wspomnieć o innym wydarzeniu politycznym w tamtych latach - aczkolwiek nie związanym ze sporami granicznymi.
W dniach 22-27.września 1947r. w Szklarskiej Porębie w willi w okolicy MSW "Olimp" (dawny Ośrodek Rehabilitacyjny Luftwaffe) na ul.1 Maja 62 rozpoczęła się narada przedstawicieli dziewięciu partii komunistycznych: ze Związku Sowieckiego, Polski, Bułgarii, Jugosławii, Węgier, Rumunii, Czechosłowacji oraz Francji i Włoch.
Spotkanie miało charakter tajny, a komunikat o nim ogłoszono dopiero 5 października.
Narada podjęła uchwałę o powołaniu Biura Informacyjnego Partii Komunistycznych i Robotniczych (Kominformu). Działające do 1956r. Biuro było w rękach Stalina narzędziem kontroli międzynarodowego ruchu komunistycznego.

Arkadiusz Lipin

Tagi:  ·przejście graniczne ·biegówki

Zobacz także

Jakuszyce
Orle
Tkacze

drukuj

Sam zobacz

2011-01-10

Izerska Łąka (Große Iserwiese) »

10_40.jpg

Prehistoryczna równina, wyniesiona przez ruchy tektoniczne na wys. 840-880 m n.p.m., utworzyła rozległą i urokliwą śródgórską łąkę. Tak powstał jeden z najpiękniejszych i najciekawszych zakątków Gór Izerskich

 

realizacja: www.lipin.art.plLipin

 « start | ↑ góra | « cofnij

www.izerska.pl