ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka

Góry Izerskie

Góry Izerskie na wyciągnięcie ręki

Góry Izerskie -  na narty, na rower, na pieszo, na koniu

« strona główna

Atrakcje

Bezpiecznie

Bliżej gór

Na śniegu

Na wózku

Rowerem

Wędrówki

Wieże widokowe

Zdrowie & SPA

 

start  » Atrakcje  » Jizerka (Izerka, Klein-Iser, Wilhelmshöhe)

Warto wiedzieć

175_421.jpg

2012-03-15

Artystyczna Galeria Izerska

Od niej warto rozpocząć izerską wędrówkę. Ocalona od ruiny, w nowoczesny sposób prezentuje izerską mozaikę kulturową w zabytkowym wnętrzu

 

Aktualizacja: 2007-11-09

Jizerka (Izerka, Klein-Iser, Wilhelmshöhe)

Jest to najwyżej (do wysokości 862 m n.p.m) położona osada na terenie Czech. Płynie przez nią potok Jizerka, który na rozległej Malej Jizerskej Louce spotyka potoki: i Safírový, Sklářský i Dřevařský

Widok na Jizerkę z drogi spod Bukovca


Osada założona przed 1539 roku była sezonowo zamieszkiwana przez ptaszników. Pierwszy raz wymieniono ją wówczas w dokumentach podczas trwającego zażartego sporu między właścicielami dóbr navarovskich i frydlantskich. Ostatecznie w 1591 roku przeszła w ręce Frýdlantu. Wkrótce stała się osadą zamieszkiwaną głównie przez drwali, pasterzy, poszukiwaczy szlachetnych kamieni, a z czasem szklarzy oraz uciekinierów. W 1769r. osada liczyła siedem domów.

Dawna szkoła oraz Nová Sklárna czyli druga huta szkła. Mały budynek po prawej to remiza


Być może jej charakterystyczny piramidalny kształt zainspirował szklarza Franza Antona Riedela gdy w 1828r. ustawił przy drodze biegnącej przez osadę kamienny pomnik by uczcić zgodę na budowę pierwszej huty szkła. Pomnik zadedykowany został zmarłemu w 1822r. hrabiemu Vilému Clamm-Gallasovi - synowi właściciela "państwa frydlanckiego" do którego należała Jizerka.

Chata Pyramida - szlifiernia szkła, później gospoda, a dziś pensjonat


Od 1829r. huta w 3 piecach produkowała szkło dmuchane. Działała do 1886r., lecz już w w 1866r. opodal pierwszej Josef Riedel wybudował nową hutę, pracującą do 1911r.

Safírový potok a w tle Vlasšký hřeben. Nazwę potok zawdzięcza znajdowanych w jego korycie szafirach

Po 1945r. z Jizerki wysiedlono ludność niemiecką, a osada przypadła Czechosłowackim lasom państwowym, które osiedlały w niej robotników leśnych. Z czasem większość domów przeszła w ręce prywatne i dziś funkcjonują jako pensjonaty, dacze, bądź zwykłe domy mieszkalne.
Obecnie osada liczy 42 domy i 400. stałych mieszkańców.

Panský dům czyli dom właściciela huty


W dawnym domu właściciela huty (Panský dům) znajduje się hotel, w dawnej szlifierni szkła, późniejszej gospodzie - pensjonat Pyramida, a w dawnej "nowej" hucie szkła - restauracja Sklárna. Dawna szkoła (wybudowana w 1889r.) swą siedzibę ma muzeum Gór Izerskich założone przez Czeskie Towarzystwo Ochrony Przyrody z Jablonca. Każdego roku muzeum odwiedza ok. 3tys. turystów co świadczy o jego sporej popularności.

W 1995r. Jizerkę ustanowiono rezerwatem architektury wiejskiej.

Potok Jizerka wypływa z Rašeliniště Jizerky - chronionych torfowisk


Opodal osady rozciąga się ścisły rezerwat przyrody "Rašeliniště Jizerky" obejmujący podobnie jak sąsiedni "Rašeliniště Jizery" i po polskiej stronie "Torfowiska Doliny Izery" najcenniejsze okazy przyrodnicze górnego biegu Izery i jej źródliska.

Dawna Pila napędzana kołem wodnym do rżnięcia drzewa


Jizerka stanowi cel wędrówek pieszych i narciarskich. Mimo położenia łatwo ją odwiedzić - z Orla przez turystyczne przejście graniczne na Izerze, lub z pobliskiego Kořenova bądź z kierunku Frydlantu poprzez Smědavę szosą.

Chata Pyramida, Panský dům oraz Muzeum Jizerských Hor

Jizerka słynie również z Gnojnej Chaty (Misthaus). Zamieszkiwał ją niejaki Gustav Ginzel - Niemiec sudecki. Urodził się 28.lutego 1931r w Libercu.
Człowiek gór z krwi i kości! Pan Gustav podróżował po całym świecie zewsząd przywożąc rozmaite pamiątki. Gromadził je w swej Gnojnej Chacie - prywatnym "schronisku" gdzie każdy wędrowiec znalazł nocleg. W domu zawsze było wielu gości.
Podczas słynnego Sylwestra w namiotach wokół Gnojnej Chaty Pan Gustav gościł ponad 300 osób!
Niestety 28 sierpnia 1995r. podczas pobytu Pana Gustava w Australii, Gnojna Chata spłonęła wraz z całą bogatą kolekcją.
W 2000 roku Gustav Ginzel ze względów zdrowotnych wyprowadził się z Nowej Gnojnej Chaty w Jizerce, zaniechał podróży i przeniósł się do siostry w Niemczech.

Arkadiusz Lipin

Nad osadą dominuje góra Bukovec (1005m n.p.m.)

Panoramy Jizerki

Panorama Jizerki spod Bukovca

Widok z drogi spod Bukovca

Panorama Jizerki z Jarzębinowej Alei

Widok z Jarzębinowej Alei

Tagi:  ·schronisko ·trasy rowerowe ·przejście graniczne

Zobacz także

Hnojny (Hnojowy) dům - Gnojna Chata
Hojerův dům i Krzyż Männicha

drukuj

Sam zobacz

2011-01-10

Izerska Łąka (Große Iserwiese) »

10_40.jpg

Prehistoryczna równina, wyniesiona przez ruchy tektoniczne na wys. 840-880 m n.p.m., utworzyła rozległą i urokliwą śródgórską łąkę. Tak powstał jeden z najpiękniejszych i najciekawszych zakątków Gór Izerskich

 

realizacja: www.lipin.art.plLipin

 « start | ↑ góra | « cofnij

www.izerska.pl