ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka

Góry Izerskie

Góry Izerskie na wyciągnięcie ręki

Góry Izerskie -  na narty, na rower, na pieszo, na koniu

« strona główna

Atrakcje

Bezpiecznie

Bliżej gór

Na śniegu

Na wózku

Rowerem

Wędrówki

Wieże widokowe

Zdrowie & SPA

 

start  » Wieże widokowe  » Ješted, Der Jeschken (1012 m n.p.m.)

Warto wiedzieć

175_421.jpg

2012-03-15

Artystyczna Galeria Izerska

Od niej warto rozpocząć izerską wędrówkę. Ocalona od ruiny, w nowoczesny sposób prezentuje izerską mozaikę kulturową w zabytkowym wnętrzu

 

Aktualizacja: 2007-11-13

Ješted, Der Jeschken (1012 m n.p.m.)

Drewniana budowla na Ješted była pierwszą wieża widokową wybudowaną w okolicach Jablonca (Gablonz) i Liberca (Reichenberg). Idee wysunął w 1871r. Adolf Hoffmann, któremu udało się uzyskać nie tylko konieczne do tego celu środki, lecz także przekonać właściciela terenu, grafa Clam-Gallasa, do realizacji projektu.

Pierwsza wieża widokowa na Ješted (1876-1889)


Plan 5-metrowej wieży został wykonany przez budowniczego Neumanna z Liberca, a samą budową zajęła się firma ciesielska Pilz. Od zakończenia prac w dniu 7.maja 1876r. wieża na Ješted stała się natychmiast ulubionym celem wycieczek mieszkańców Liberca i okolic. W 1884r. została ona przekazana w prezencie nowo powstałemu Związkowi Górskiemu, który dbał o nią aż do końca 1899r., kiedy to z powodu grożącej zawaleniem konstrukcji została zburzona.

"Chata Rohana" i druga wieża widokowa na Jested (1889-1903)


Budową nowej wieży zajął się budowniczy Wagler i już po kilku tygodniach została oddana do użytku 8-metrowa, drewniana budowla z ciekawą sześciokątną konstrukcją platformy na 20 osób. Jednakże kierownictwu związku to nie wystarczyło i już niedługo później poproszono znaną liberecką firmę budowlaną Gustav Sacher & Söhne o nowy projekt: imponującej budowli w stylu średniowiecznego zamku z kilkoma budynkami oraz potężną wieżą. Firma Gustav Sacher & Söhne ochoczo podjęła się wykonania zadania, szczęśliwym trafem związkowi zabrakło pieniędzy, a i kancelaria grafa Gallasa odmówiła swej zgody na projekt. Opracowanie nowych projektów i skomplikowane pertraktacje w celu pozyskania ziemi pod budowę wieży przeciągały się, w rezultacie czego drewniana wieża w coraz gorszym stanie pod stale wzrastającym natłokiem turystów, musiała w 1902r. zostać zamknięta, a rok później zburzona. Resztki drugiej wieży spłonęły w tradycyjnym ognisku podczas letniego przesilenia w 1904 r.

Hotel górski na Jeszted (1907-1963)


Podwaliny pod trzecią wieżę, projektu budowniczego Schäfera z Liberca zostały położone w czerwcu 1906r., a już w pół roku później nowy hotel górski z 23-metrowa wieżą widokową został z wielką pompą oddany do użytku. Związek Górski, mimo ogromnego zadłużenia z powodu bardzo wysokich kosztów na budowę hotelu i wieży oraz nie w pełni pomyślnego rozwiązania co do własności terenu (odpłatne użytkowanie przez 50 lat), było bardzo dumne ze swojego osiągnięcia. O wielkim znaczeniu obu budowli, które od początku stały się centralnym miejscem Liberca i okolic, może świadczyć prowadzona ewidencja wejść na Ješted oraz rokrocznie publikowane liczba i nazwiska największych jego "zdobywców" tzw. "Jeschkentitsche". Jedynym w swoim rodzaju i nigdy nie pobitym rekordem mogła się poszczycić Lilly Flassa, która w ciągu 365 dni 1937r. weszła 709 razy na szczyt. Jednakże absolutny rekord, jeśli chodzi o zdobycie szczytu, należał do Friedy Mandelik, która przekroczyła magiczną liczbę 5000 wejść.
W roku 1933 szczyt Ješted został połączony koleją linową z Horným Hanychovem (Oberhanichen), przez co znalazł się w rękach Czeskich Linii Kolejowych (ČSD), a przez to stał się własnością Czech, co było dużym ciosem dla DGJI, ponieważ klauzula umowy z Grafem Gallasem nabrała w tym świetle całkiem innego znaczenia.

Dzisiejsza "rakieta" wysmukla Ješted


W 1945r. hotel do własnego użytku otrzymała KČST (Klub Czesko-Słowackich Turystów), a późnej przeszedł on w posiadanie państwowego przedsiębiorstwa "Hotele i restauracje" (Hotely a restaurace).

Hotel przetrwał do stycznia 1963r., kiedy to podczas lodowato zimnej nocy na skutek nieostrożnego rozgrzewania jednej z rur przewodowych, cały stanął w płomieniach. Ješted straciła w ten sposób swą trzecią i ostatnią wieże widokową.
Obecna budowla z 1973r., zbudowana w kształcie obrotowej hiperboli i składająca się z ośrodka nadawczego, hotelu i restauracji, od samego początku stała się główną atrakcją Ješted i zarazem nowoczesnym symbolem Liberca.

Opracowała Agnieszka Pohling

Tagi:  ·punkt widokowy ·widok ·wieża widokowa

Odwiedź strony

http://www.liberec.pl

drukuj

Sam zobacz

2011-01-10

Izerska Łąka (Große Iserwiese) »

10_40.jpg

Prehistoryczna równina, wyniesiona przez ruchy tektoniczne na wys. 840-880 m n.p.m., utworzyła rozległą i urokliwą śródgórską łąkę. Tak powstał jeden z najpiękniejszych i najciekawszych zakątków Gór Izerskich

 

realizacja: www.lipin.art.plLipin

 « start | ↑ góra | « cofnij

www.izerska.pl