ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka

Góry Izerskie

Góry Izerskie na wyciągnięcie ręki

Góry Izerskie -  na narty, na rower, na pieszo, na koniu

« strona główna

Atrakcje

Bezpiecznie

Bliżej gór

Na śniegu

Na wózku

Rowerem

Wędrówki

Wieże widokowe

Zdrowie & SPA

 

start  » Atrakcje  » Izerska Łąka (Große Iserwiese)

Warto wiedzieć

175_421.jpg

2012-03-15

Artystyczna Galeria Izerska

Od niej warto rozpocząć izerską wędrówkę. Ocalona od ruiny, w nowoczesny sposób prezentuje izerską mozaikę kulturową w zabytkowym wnętrzu

 

Aktualizacja: 2007-11-08

Izerska Łąka (Große Iserwiese)

Prehistoryczna równina, wyniesiona przez ruchy tektoniczne na wys. 840-880 m n.p.m., utworzyła rozległą i urokliwą śródgórską łąkę. Tak powstał jeden z najpiękniejszych i najciekawszych zakątków Gór Izerskich

Jesienią trawy pokrywające falującym dywanem Izerską Łąkę, żółkną, a nieco później przykrywa je zimowa pierzyna śniegu

Izerska Łąka jest niezwykle cennym obszarem Gór Izerskich. Od czasów Średniowiecza tereny te penetrowane były przez Walończyków (miejscowych poszukiwaczy skarbów). W pobliskiej rzece znajdywano wówczas złoto, rubiny i izeryty. W ciągu następnych stuleci o tę połać Sudetów zażarcie toczyli spory przedstawiciele śląskiego rodu Schaffgotschów i czeskich Harrachovów.
Jednak oprócz bogactw mineralnych Izerska Łąka posiada liczne bogactwa ze świata roślinnego i zwierzęcego, które postanowiono chronić w rezerwacie.

Budka meteorologiczna na Izerskiej Łące od czasu postawienia (1995 r.) dostarcza wiele zdumiewających danych

Klimat Izerskiej Łąki ma parametry zbliżone do obszarów pn. Skandynawii i charakteryzuje się dużą ilością opadów oraz doskonałymi warunkami śniegowymi.
Jest to niewątpliwie najzimniejsze miejsce w Polsce. W grudniu temperatura spada do -30°Celsjusza. Najniższą temperaturę odnotowano tu 29 grudnia 1996 roku, kiedy to słupek rtęci wskazał -36,6°Celsjusza. Lato także jest chłodne - temperatura powyżej 15°C osiąga średnio zaledwie 25 dni w roku. 20 lipca 1996 r. zanotowano -5,5°C.

Izerska Łąka stanowi doskonałe tereny dla turystki pieszej i rowerowej, zimą zaś rewelacyjne warunki znajdują miłośnicy biegówek i psich zaprzęgów.
Uroki śródgórskiej łąki, ciszę i niczym nie zakłóconą naturalną przyrodę doceniają amatorzy fotografii.

Wielka Izera (Groß-Iser)

W dolinie meandrującej Izery gdzie z rzeką spotykają się trzy potoki: Jastrzębnik, Wrześniak i Jagnięcy Potok, usadowiła się wieś Groß-Iser.
Założyli ją w XVII wieku czescy uchodźcy religijni. Podobno pierwszy dom wybudował w 1620 roku niejaki Tomasz - a w ślad za nim poszli jego krajanie. W 1742 roku wieś liczyła dwudziestu wiernych, należących do działającego w wiosce kościoła (obok którego świetnie funkcjonowała karczma).
Sądząc po tym, co donoszą kroniki, nie była to zapomniana wioska na końcu świata, a całkiem dobrze prosperująca osada.

Jedynym domem jaki ocalał z dawnej Wielkiej Izery jest Nowa Szkoła (wybudowana w 1938 r.), w której dziś mieści się schronisko "Chatka Górzystów"

Oprócz bud pasterskich, których w 1880 r. było aż 38 we wsi stał młyn wodny. W początkach XX w. w Wlk. Izerze stały już 43 domy mieszkalne, schronisko młodzieżowe, trzy gospody, kawiarnia, remiza i szkoła. Wieś musiała więc być całkiem, jak na ówczesne czasy, bogata. W 1933 r. liczyła 134 mieszkańców.
Lata po II wojnie światowej przyniosły wiele zmian. Najpierw pacyfikacja przez wojska sowieckie, a potem - nakaz opuszczenia przez ludność niemiecką swego miejsca ze względu na obecność strefy przygranicznej. Resztki modrzewiowych chatek stały jednak do lat 60.
Dziś pozostały po nich - niczym miniaturowe ruiny zamków - fundamenty wystające z zarośli i traw jakimi pokryta jest Izerska Łąka.

Turystom wędrującym z Orla ukazuje się otwarta przestrzeń Izerskiej ŁąkiWzdłuż meandrów Izery tworzą się torfowiska chronione ścisłym rezerwatem

Wielu turystów, a nawet krajoznawców, używa nazwy Hala Izerska. To wprowadzone przez T.Stecia określenie jest niczym nieuzasadnionym przeszczepem z Zachodnich Karpat. Hale są na Podhalu i w Tatrach, w Bieszczadach - połoniny, a w Sudetach - łąki.
Izerska Łąka w j.czeskim nazywa się Velká Jizerská Louka, a w niemieckim Große Iserwiese.
Używajmy więc oryginalnej nazwy "IZERSKA ŁĄKA" i pamiętajmy, że jedyna hala w Górach Izerskich to spacerowa w świeradowskim Domu Zdrojowym.

Arkadiusz Lipin

Tagi:  ·schronisko ·trasy rowerowe ·trasy narciarskie

Zobacz także

Izerskie Bagno (Iser Moor)
Jizerka (Izerka, Klein-Iser, Wilhelmshöhe)

Odwiedź strony

www.izera.pl

drukuj

realizacja: www.lipin.art.plLipin

 « start | ↑ góra | « cofnij

www.izerska.pl