ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka

Góry Izerskie

Góry Izerskie na wyciągnięcie ręki

Góry Izerskie -  na narty, na rower, na pieszo, na koniu

« strona główna

Atrakcje

Bezpiecznie

Bliżej gór

Na śniegu

Na wózku

Rowerem

Wędrówki

Wieże widokowe

Zdrowie & SPA

 

start  » Atrakcje  » Gajowa (Sępia Góra)

Warto wiedzieć

175_421.jpg

2012-03-15

Artystyczna Galeria Izerska

Od niej warto rozpocząć izerską wędrówkę. Ocalona od ruiny, w nowoczesny sposób prezentuje izerską mozaikę kulturową w zabytkowym wnętrzu

 

Aktualizacja: 2007-11-08

Gajowa (Sępia Góra)

Góra okazale się wznosi na 828 m n.p.m., tuż nad Świeradowem-Zdrój. Szczyt jest ostatnim wierzchołkiem na zachodnim krańcu Grzbietu Kamienickiego

Widok ze Świeradowa Zdrój. Gajowa to doskonały punkt widokowy, m.in. na przepiękne zachody słońca nad Stogiem Izerskim

Ze względu na niepowtarzalny widok na Świeradów-Zdrój i Wysoki Grzbiet, z doskonale wyeksponowanym Stogiem Izerskim, stanowi obowiązkowy punkt każdej izerskiej wycieczki. Często jest odwiedzana przez świeradowskich kuracjuszy, bowiem wejście na Gajową (Sępią Górę) nie należy do trudnych. Skałki na szczycie góry noszą nazwę Biały Kamień. Granitognejsy z których grupa skalna jest zbudowana zawierają dużo kwarcu i stąd prawdopodobnie wzięła się nazwa - z daleka bieleją w słońcu. Ze skał roztacza się malowniczy widok na Świeradów-Zdrój, Stóg Izerski, Świeradowiec, a w kierunku zachodnim na Pogórze Izerskie.

Widok na Gajową ze Stogu Izerskiego. U stóp góry Świeradów Zdrój

Niestety nazwa Sępia Góra jest onomastycznym potworkiem.
Wg legend i podań na górze znajdował się chram (pogańska świątynia). Takie miejsca zazwyczaj otaczane były tzw. świętym gajem. I tutaj podobno również. Możliwe (ale to tylko luźne spekulacje), że owy święty gaj założyli nawet Celtowie, z pewnością w tych stronach zamieszkujący przed Słowianami. Dla Celtów drzewa miały wielkie znaczenie religijne.

Bieżuńczanie (Bieśniczanie) czczący Lwlińca (lub Wlińca, niem. Flinsa) na górę mówili "Gaj". Niemiecki żywioł, który osiedlał się na Śląsku od średniowiecza niefortunnie zniemczył nazwę na Geierstein. Gaj brzmiał im jak Gei (sęp) + er (formant) + stein (kamień, skała) = Geierstein.
Niestety Podkomisja Sudecka Komisji Ustalania Nazw Miejscowych działająca od 1945 r. bezkrytycznie przetłumaczyła owy "Sępi kamień" na "Sępią Górę" nie zastanawiając się nad tym skąd się wzięły sępy w Górach Izerskich.

My uznajemy wyższość ładnej i bardzo starej nazwy "Gajowa" i jak w każdym podobnym przypadku staramy się lansować tę ciekawszą, starszą, oryginalną.

Arkadiusz Lipin

Sam zobacz

2011-01-10

Izerska Łąka (Große Iserwiese) »

10_40.jpg

Prehistoryczna równina, wyniesiona przez ruchy tektoniczne na wys. 840-880 m n.p.m., utworzyła rozległą i urokliwą śródgórską łąkę. Tak powstał jeden z najpiękniejszych i najciekawszych zakątków Gór Izerskich

 

realizacja: www.lipin.art.plLipin

 « start | ↑ góra | « cofnij

www.izerska.pl