ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka

Góry Izerskie

Góry Izerskie na wyciągnięcie ręki

Góry Izerskie -  na narty, na rower, na pieszo, na koniu

« strona główna

Atrakcje

Bezpiecznie

Bliżej gór

Na śniegu

Na wózku

Rowerem

Wędrówki

Wieże widokowe

Zdrowie & SPA

 

start  » Rowerem  » Bezpieczeństwo - wróć do domu cały!

Warto wiedzieć

175_421.jpg

2012-03-15

Artystyczna Galeria Izerska

Od niej warto rozpocząć izerską wędrówkę. Ocalona od ruiny, w nowoczesny sposób prezentuje izerską mozaikę kulturową w zabytkowym wnętrzu

 

Aktualizacja: 2008-04-15

Bezpieczeństwo - wróć do domu cały!

Jazda po górach wiąże się zawsze z pewnym ryzykiem. Jest ono znacznie większe niż w przy turystyce pieszej, czy nawet jeździe po szosach. Jazda po żwirze czy kamieniach, czasem stromo krętą ścieżką w dół między drzewami, czasem ostro w górę po sypkim piasku... Są okazje do skoków adrenaliny

Znaczna liczba wypadków w górach wynika z beztroski, braku odpowiedzialności i nieprzestrzegania powszechnie uznanych zasad. Nie znaczy to jednak, że nieszczęścia zdarzają się tylko osobom nierozważnym. Przytrafić się mogą każdemu, ale od naszych umiejętności i zdolności zapobiegania, a nierzadko i zimnej krwi, zależy na ile ograniczymy ich skutki.
Jazda na rowerze w górach nie powinna służyć zaspokajaniu chorych ambicji! Licz się z innymi i pamiętaj, że oni również przyjechali by zakosztować przyjemności.
Pamiętaj o podstawowej kwestii: NIE PRZEKRACZAJ SWOICH MOŻLIWOŚCI. Ogranicz zaufanie do swojego sprzętu - nawet najlepszego i za największe pieniądze. Każda rzecz ma prawo się zepsuć. Doskonałe amortyzatory, czy hamulce również. Praw fizyki nie oszukasz. Pamiętaj, że jazda w błocie znacznie obniża sprawność, choćby najlepszych hamulców. Licz się z tym, że na mokrej nawierzchni mocno spada przyczepność.
Pamiętaj, że zza zakrętu czy skłonu górki może wyłonić się - niczego nie spodziewający się - inny turysta. On ma takie samo prawa jak Ty, a jeśli jest piechurem - jego szanse w zderzeniu są mniejsze. W wielu krajach niektóre szlaki zamyka się dla rowerzystów. Głupotą i brawurą przydasz argumentów zwolennikom zamknięcia gór dla rowerzystów.

IMBA - Międzynarodowa Federacja Kolarstwa Górskiego przedstawiła 6 zasad odpowiedzialnej jazdy rowerem po górach:


1. Jeźdź tylko po otwartych szlakach
Respektuj ograniczenia ruchu w parkach narodowych, rezerwatach i na terenach prywatnych. Jeśli chcesz poruszać się po terenie prywatnym, spytaj właściciela o zgodę. Przed wyjazdem zapoznaj się z przepisami parków narodowych w sprawie uprawiania turystyki rowerowej.

2. Nie zostawiaj po sobie śladów
Nigdy nie zostawiaj po sobie żadnych śmieci. Nie jest wysiłkiem wożenie ze sobą pustych opakowań po batonach, czekoladzie, itp. Nie nadużywaj hamowania połączonego z blokowaniem koła - poza bieżnikiem niszczysz też podłoże. O ile to możliwe, staraj się nie jeździć po obszarach podmokłych. Kałuży na szlaku nie omijaj szerokim łukiem, niszcząc ściółkę wokół drogi.

3. Kontroluj rower
Zachowuj pełną kontrolę nad swoim rowerem. Nigdy nie przeceniaj swoich umiejętności. Swój jednoślad utrzymuj w idealnym stanie technicznym.

4. Uważaj na innych
Z odpowiednim wyprzedzeniem powiadom o swojej obecności. Bądź świadom, że nie tylko ty znajdujesz się na szlaku, w każdym momencie bądź przygotowany na pojawienie się innego turysty.

5. Nie płosz zwierząt
Uważaj zarówno na zwierzęta dzikie jak i gospodarskie.

6. Planuj wcześniej
Dokładnie zaplanuj trasę wycieczki, nigdy nie jedź w ciemno. Orientuj się w rozmieszczeniu schronisk, dyżurek GOPR. Zostaw wiadomość gdzie się wybierasz, z kim jedziesz, oraz kiedy planujesz powrót.

UWAGA

W Republice Czeskiej rowerzyści poniżej 18 lat są zobowiązani do jazdy w kaskach ochronnych.

Arkadiusz Lipin

Tagi:  ·bezpieczeństwo ·turystyka rowerowa ·rower

Zobacz także

Przeczytaj nim wyruszysz!
Jak jechać by dojechać
Poznaj Góry Izerskie na rowerze!

drukuj

Sam zobacz

2011-01-10

Izerska Łąka (Große Iserwiese) »

10_40.jpg

Prehistoryczna równina, wyniesiona przez ruchy tektoniczne na wys. 840-880 m n.p.m., utworzyła rozległą i urokliwą śródgórską łąkę. Tak powstał jeden z najpiękniejszych i najciekawszych zakątków Gór Izerskich

 

realizacja: www.lipin.art.plLipin

 « start | ↑ góra | « cofnij

www.izerska.pl