ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka

Góry Izerskie

Góry Izerskie na wyci±gnięcie ręki

Góry Izerskie -  na narty, na rower, na pieszo, na koniu

« strona główna

Atrakcje

Bezpiecznie

Bliżej gór

Na ¶niegu

Na wózku

Rowerem

Wędrówki

Wieże widokowe

Zdrowie & SPA

 

start  » Atrakcje  » ©tolpichy

Warto wiedzieć

175_421.jpg

2012-03-15

Artystyczna Galeria Izerska

Od niej warto rozpocz±ć izersk± wędrówkę. Ocalona od ruiny, w nowoczesny sposób prezentuje izersk± mozaikę kulturow± w zabytkowym wnętrzu

 

Aktualizacja: 2009-11-04

©tolpichy

To dwa ważne cieki wodne w czeskiej czę¶ci Północnych Gór Izerskich, a zarazem nazwa wodospadów na potokach oraz rezerwatu chroni±cego przyrodę w ich okolicy

Wielki (Czarny) Sztolpich (Černý/Velký ©tolpich) bierze pocz±tek na siodełku pomiędzy górami Na Skalce (963m n.p.m.) i Holubník (1071m n.p.m.). Wartko spływa strom± dolin± rozpruwaj±c skały Ořeąníka (800m n.p.m.) i Krásnej Máří.

Dolina Bíleho/Maleho ©tolpichu z widocznym w tle Smrkiem

Mały Sztolpich zwany też Białym (Bílý/Malý ©tolpich) spływa z zachodnich stoków góry Ptačí vrchy (1013m n.p.m.). Jego dolina, równie głęboka, wcina się w zbocza góry Svinské čelo (781m n.p.m.).

Oba potoki ł±cz± się za Ferdinadovem tworz±c Sluopský potok, wpadaj±cy w Luhu (pod Smrkiem) do Smědy (Witki).

©tolpiąský vodopád - czyli kaskada na Černým Velkým ©tolpichu (fot. Bogusław Nowicki)

Na obu potokach s± wodospady, lecz bardzo znanym jest ten na Wielkim Sztolpichu - ©tolpiąský vodopád.

Strom± dolin± Czarnego Sztolpichu prowadzi słynna Szosa Sztolpiszska (©tolpiąská silnice) z Ferdinadova do Smědavy. Dolin± drugiego potoku, Małego Sztolpichu prowadzi, onegdaj uczęszczana, Nowa Droga Pielgrzymkowa (Nová poutní cesta) z Liberca do sanktuarium w Hejnicach.

Pierwotna niemiecka nazwa potoków brzmiała Stollenbach ("Sztolniowy potok"). Pochodziła od sztolni kopalni rudy cyny Piękna Maria (Krásná Máří), eksploatowanej w XVI i XVII wieku, która znajduje się w dolinie potoku Černý ©tolpich [ątola = sztolnia].

Rezerwat ©tolpichy


Dawniej samodzielny Narodowy Rezerwat Przyrody. Został wł±czony w 1990r. do obszaru rezerwatu Jizerskochorské bučiny. Chroni naturalne buczyny z unikalnym występowaniem cisu. Ro¶nie tu m.in. modrzyk i przenęt. W ostatnich latach gniazduje tu sokół wędrowny.

Tagi:  ·rezerwat ·sztolnia ·atrakcje turystyczne

drukuj

Sam zobacz

2011-01-10

Izerska Ł±ka (Große Iserwiese) »

10_40.jpg

Prehistoryczna równina, wyniesiona przez ruchy tektoniczne na wys. 840-880 m n.p.m., utworzyła rozległ± i urokliw± ¶ródgórsk± ł±kę. Tak powstał jeden z najpiękniejszych i najciekawszych zak±tków Gór Izerskich

 

realizacja: www.lipin.art.plLipin

 « start | ↑ góra | « cofnij

www.izerska.pl